Ситуаційне управління військовими підрозділами з інтелектуальною підтримкою прийняття рішень
DOI: 10.31673/2412-9070.2025.020534
Анотація
Системи ситуаційного управління є важливою складовою забезпечення адекватного оперативного управління щодо ліквідації надзвичайних ситуацій природного середовища і призначення з використанням ситуаційних центрів, які являють собою організаційно-технічні комплекси підтримки процесів ситуаційного управління, основу якого
складають сучасні інформаційні системи для впровадження та контролю виконання управлінських рішень шляхом комплексного моніторингу розвитку надзвичайних ситуацій, факторів впливу на них і аналізу ситуацій, що відбуваються в середовищі управління. Великий обсяг вихідної інформації, що використовується при прийнятті рішень,
призводить до того, що якість рішень істотно знижується. Використання засобів інтелектуалізації, заснованих на досвіді військових фахівців, які мають досвід участі у підготовці та проведенні бойових операцій, дозволяє суттєво підвищити ефективність прийнятих оперативних рішень.
Найбільш прийнятним методом реалізації ефективних рішень є інтелектуальна система підтримки прийняття рішень військового призначення, побудована на ситуаційному підході з використанням нечіткої логіки. Запропонований в даній статті підхід до реалізації системи на основі нечітких ситуаційних мереж з ранжуванням можливих переходів дозволяє оптимізувати сумарні реальні втрати від переходів у мережі від поточної ситуації до деякої штатної, якщо поточна ситуація має відповідний ступінь нечіткого включення до цієї штатної, не менше 0.7 − 0.8. В іншому випадку пропонується сформувати досвідченими військовими експертами нову штатну ситуацію з ефективним оперативним військовим рішенням. Таким чином, існуюча нечітка ситуаційна мережа може бути відкоригована, що забезпечує її еволюцію. Формування нової штатної ситуації пропонується здійснювати но основі пропонованого у статті методу змішаних нечітких експертних оцінок альтернатив.
Ключові слова: ситуаційне управління, інформація, інформаційна технологія, моделювання, прийняття рішень, методика, алгоритм, технологія, стратегія управління, нечітка логіка.